Mýty a fakta o zbraních II.

01.03.2011 19:30

České Republice je 311 640 držitelů zbrojních průkazů, kteří dohromady drží 660 280 zbraní. Počet trestných činů, spáchaných legální střelnou zbraní, je ročně kolem 75 (průměr 2001 -2006), tedy méně než 0,025% celkového počtu držitelů.

Legální zbraně a jejich držitelé

MÝTUS: Držitelé legálních zbraní jsou riziková skupina   

FAKT: V České Republice je 311 640 držitelů zbrojních průkazů, kteří dohromady drží 660 280 zbraní. Počet trestných činů, spáchaných legální střelnou zbraní, je ročně kolem 75 (průměr 2001 -2006), tedy méně než 0,025% celkového počtu držitelů.

FAKT: Zbrojní průkaz může dostat pouze člověk, který je dospělý, svéprávný, bezúhonný, má trvalé bydliště, nemá záznam o zneužívání alkoholu či drog, nepáchá přestupky proti občanskému soužití a prokázal svou schopnost bezpečného zacházení se zbraní. To není zrovna typický profil násilného zločince.

Převedením dat (a dopočítáním zbývajících t.č. do celkového počtu) na koláčový graf vypadá srovnání ještě výrazněji:

Z grafu je zřejmé, že v roce 2006 tvořily trestné činy spáchané legálně drženou střelnou zbraní pouze 4,8 promile (tj. 1 t.č. z dvou set a ne každý zločin byl vražda).  Při vyslovení termínu „trestný čin spáchaný legálně drženou střelnou zbraní“ si každý laik představí hned vraždu. Jak to tedy bylo v roce 2006 s vraždami?


MÝTUS: Získat zbrojní průkaz je velmi snadné 
 
FAKT: Po splnění všech výše zmíněných podmínek musí žadatel prokázat znalost vybraných částí trestního zákona, zákona o zbraních a střelivu, první pomoci, poté musí předvést bezpečnou manipulaci se zbraní a střelbu na cíl. Požadavky na dovednosti při získání zbrojního průkazu jsou tedy zhruba srovnatelné s požadavky při získání řidičského průkazu.

 



MÝTUS: Držitelé zbraní berou zákon do vlastních rukou.

 

FAKT: Zbrojní průkaz nedává držiteli při použití zbraně žádné speciální pravomoci. Použití zbraně k obraně života, zdraví a majetku se řídí §13 a §14 trestního zákona (nutná obrana a krajní nouze).  Drží-li se občan v rámci těchto paragrafů, jedná zcela v souladu s platným zákonem. Překročí-li tento rámec, je za to volán k zodpovědnosti stejně jako kdokoli jiný.

 


 

MÝTUS: Civilisté zbraně k ničemu nepotřebují.

FAKT: Taxikáři vozící neznámé lidi, uklízečky vracející se pozdě v noci domů, staří lidé žijící osamoceně, lidé bydlící v méně bezpečných částech města a mnoho dalších má většinou na potřebu ozbrojení trochu jiný názor.

FAKT: Kromě sebeobrany existuje mnoho dalších, naprosto legitimních důvodů k držení střelné zbraně, například sběratelství, sportovní střelba nebo lov - v podstatě jakýkoli účel, který neodporuje zákonu.

FAKT: Ve svobodné společnosti není povinností občana dokazovat, že něco potřebuje, aby to mohl mít dovoleno. Mnoho věcí lidé mají, ač je nepotřebují, prostě proto, že je chtějí, a nikomu do toho nic není. To platí i pro nebezpečné věci, jako například nože, meče, auta nebo hořlavé či jedovaté chemikálie.

 



 
Sebeobrana, zacházení se zbraní

 

MÝTUS: Pokud člověk není se zbraní expert, je mu víc na škodu než k užitku

FAKT: V USA, kde není k držení zbraně požadován žádný povinný výcvik, se přesto ročně stane 2.5 miliónu použití zbraně v obraně. Z dotazovaných lidí  15% uvádělo, že si použitím zbraně "zcela jistě" nebo "téměř jistě" zachránilo život .

FAKT: V 92% případů, toto "použití zbraně" znamenalo pouhé ukázání zbraně nebo varovný výstřel

FAKT: Situace, kdy útočník vzal obránci střelnou zbraň a použil ji proti němu, nastala v méně než 0,1% případů .

FAKT: O použití zbraně rozhoduje její držitel. Máte-li pocit, že by vám v dané situaci vytažení zbraně spíše uškodilo, nemusíte to udělat.

 


 

MÝTUS: Případů nutné obrany se střelnou zbraní je jen pár za rok

FAKT: Pár za rok je těch případů, o kterých se veřejnost dozví. V naprosté většině případů totiž samotné ukázání zbraně stačí k tomu, aby se pachatel stáhnul. Tato naprostá většina případů se ale v médiích neobjeví, protože se při nich nestřílí a neteče krev.

FAKT: Většina případů použití střelné zbraně v obraně se neobjevuje ani v policejních statistikách. Použití zbraně je totiž nutno hlásit teprve tehdy, dojde-li ke střelbě

FAKT: Počet použití zbraně k obraně se v USA odhaduje na 2.5 miliónu ročně. Na každý jeden zločin spáchaný střelnou zbraní tak připadá šedesát zločinů, jimž je s pomocí střelné zbraně zabráněno .

 


 

MÝTUS: Na ochranu před zločinem máme policii

FAKT: Policie není povinna poskytovat individuální ochranu. Nevěříte-li, zkuste požádat, aby vás policista doprovázel domů nebo aby vám hlídal chatu.

FAKT: Policie nemůže být všude. V České Republice je cca. 52 000 policistů. Z toho polovina je v administrativě, vyšetřování atd. Ze zbývající poloviny je v daném okamžiku ve službě jen třetina. Tedy jeden policista na ulici by teoreticky měl poskytovat ochranu asi 1200 obyvatelům.

FAKT: Násilné zločiny obvykle probíhají příliš rychle, než aby policie stihla dorazit na místo činu včas a činu zabránit. Jak praví úsloví: "V situaci, kdy jde o vteřiny, dorazí policie během pár minut."

Poznámka : Zamysleli jste se někdy nad tím, proč policie nikdy není po ruce, když ji potřebujete? Schopnost policie Vás chránit se ještě snižuje tím, že pachatelé trestných činů nejsou hloupí a vybírají si čas a místo tak, aby policie nemohla včas zasáhnout.

 


 

MÝTUS: Střelná zbraň není vhodným prostředkem pro sebeobranu

FAKT: Dle britského ministerstva vnitra, četnost zranění obránce při loupeži v závislosti na použitém způsobu obrany byla následující [15] :
 

obrana střelnou zbraní  6%
neodporování, plnění požadavků 25%
obrana ruční zbraní  40%
nenásilný odpor (útěk, volání o pomoc)  45%

FAKT: V méně než 8% případů nutné obrany byl útočník zraněn, a v méně než jednom případě z tisíce byl zabit .

FAKT: U zločinů vůči ženám, pravděpodobnost vážného zranění je 2.5krát větší u ženy, která pachateli neklade odpor, než když se brání střelnou zbraní. Pro muže je obrana střelnou zbraní také výhodnější, i když ne tolik: pravděpodobnost vážného zranění je 1.4krát vyšší při neodporování než při obraně střelnou zbraní .
 



MÝTUS: Nosit zbraň nemá cenu, protože pečlivě naplánovanému přepadení se člověk stejně neubrání. 
 
FAKT: Stejně tak „nemá cenu“ mít v autě hasicí přístroj, protože když vám vybuchne benzínová nádrž, tak stejně nic neuhasíte.
Naštěstí zdaleka ne při každé havárii vybuchne benzínová nádrž, a zdaleka ne každý násilný zločin je pečlivě naplánované přepadení.

 

 


 

MÝTUS: Kdyby zločinec předpokládal, že oběť je ozbrojena, rovnou by zaútočil

FAKT: Ve studii násilných zločinců, kterou prováděli profesoři sociologie James D. Wright and  Peter H. Rossi z University of Massachusetts, vyplynulo, že zločinci velmi neradi útočí na ozbrojené lidi. 56% zločinců uvedlo, že s obětí, která je ozbrojena, by si raději nic nezačínali; 57% uvedlo, že se střetu s ozbrojenou obětí obává více než dopadení policií; 40% uvedlo, že už někdy byli zastrašeni, postřeleni nebo zadrženi ozbrojenou obětí; 34% uvedlo, že se už někdy rozhodli nespáchat zločin, protože se obávali, že oběť může být ozbrojena.

 
Zdroj:www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008060802
Datum a čas: 1.3.2011 čas 19:33