Náboje palných zbraní, aneb jak to funguje a jaké jsou druhy...

07.04.2011 22:21

Ptáte se často jak to vůbec funguje?...Jak funguje "ona akce", když se zmáčkne kohoutek a z hlavně zbraně vyletí kůlka?....V tomto článku se to můžete dozvedět.

Náboj je vlatně kombinace projektilu (neboli kulky), zápalky a střelného prachu, a to vše je vše umístěno v kovové nábojnici.

Schéma pistolového náboje: (1) projektil; (2) nábojnice; (3) střelný prach; (4) dno nábojnice (okraj); (5) zápalka
 
 
Tak teď hodně laicky. Aby kulka vystřelila, je nutné, aby se střelný prach vznítil, ti pádem bouchnul. A pak již samotná kulka, díky tlaku uvolněném při výbuchu, vyletí....
 

Takže, projektil neboli střela je objekt, který je střelnou zbraní vymrštěn směrem k cíli. U moderních palných zbraní se obvykle jedná o část náboje. Dříve to byl samostatný prvek který utěsňoval prachovou náplň v hlavni. Je zasazen do otvoru nábojnice a působí jako zátka při hoření střelného prachu. Při hoření, je zátka "odpálena" smerem kupředu.

 
 
 
 

Materiál a provedení

 

Dnešní projektily jsou dosti různorodé. Tvar koule (jako tomu bylo dříve - z počátku využívaní) bývá naprosto výjimečný (je možné se s ním setkat např. u vzduchovek). Liší se hlavně podle účelu a toho, v jaké zbrani se používají, a pro jaký účel se používá daná zbraň. NApříklad u zbraní určených pro střelbu na kratší vzdálenosti není třeba dbát tolik na nízký odpor vzduchu jako je tomu u zbraní pro střelbu na dlouhé vzdálenosti. Důležitá je také konstrukce přední části projektilu.

zkratky různých používaných střel a stručné popisy:

  • AP - Průbojné střelivo se používá k prostřelení obrněních cílů jako jsou neprůstřelné vesty, pancíř vozidel, tanky a jiné způsoby ochrany. To, jaký materiál je tato střela schopná prostřelit záleží na její ráži, konstrukci a zbrani, ze které je vystřelena. Průbojná střela se skládá z jádra (nejčastěji tvrzená ocel, wolfram nebo ochuzený uran) uzavřeného v plášti z měkčího materiálu (aby snáze proletěl drážkovanou hlavní) jako je slitina mědi nebo hliníku. Náboje s touto střelou je možno vystřelit ze všech typů zbraní, od pistolí a revolverů až po tankové kanóny.
  • FMJ – Full Metal Jacket (celokovový plášť)
  • GG-JHP - Guardian Gold Jacketed Hollow Point – střela s řízenou deformací. Vyráběná například muničkou Magtech.
  • GS — Golden Saber – Střela je konstruována tak, aby svým průměrem dobře prošla při výstřelu drážkami hlavně, čímž je dosažena vyšší přesnost.Správně by se mělo jednat o střelu typu JHP, ale firma Winchester jí místo toho nazývá HPJ
  • HP — Hollow Point. Střela Hollow Point, někdy nazýváno jako Hollow Tip, "střela s dutinkou", "DUM-DUM" je střela, která má ve své přední části, co se týče svého tvaru, dutinku. Ta je určena zejména k tomu, aby po vstupu do svého cíle došlo k její expanzi (při průletu měkkými tkáněmi tyto měkké tkáně tlačí zevnitř dutiny a ta se roztáhne. Výsledkem je typický hřibovitý tvar). To má za následek jednak snížení penetrace (nedojde k nechtěnému prostřelení cíle a tím pádem možnému zranění osob za ním), ale také větší poškození tkání (jednak projde větším množstvím tkáně a pak také může předat více kinetické energie). Vedlejším efektem těchto střel je zvýšení jejich přesnosti tím, že se těžiště posouvá více dozadu. Míra deformace záleží na rychlosti střely, kterou má při nárazu do tkáně. Také záleží na tom, do čeho narazí. Při nárazu do něčeho tvrdého (např. kost) nemusí k expanzi vůbec dojít (proto je lepší při výběru vhodné ráže na sebeobranu nebrat v úvahu případnou výhodu expanzivního efektu).
  • Hollow Cavity – viz HP, ale dutinka je extrémně velká, což vede buď k extrémně velké expanzi, nebo dokonce k fragmentaci střely po nárazu (což je ale nechtěná skutečnost při loveckém použití a zakázaná při použití proti lidským cílům).
  • JHP — Jacketed Hollow Point – poloplášťová střela s expanzní dutinou v přední části, která zasahuje do olověného jádra zcela zakrytého (?tombakovým?) pláštěm. Střela je částečně krytá pláštěm, aby nedocházelo k otěru olova v hlavni při výstřelu. Plášť střely je na okraji dutiny na několika místech podélně rýhován. Střela se vyznačuje řízenou deformací v závislosti na dopadové energii a odporu cíle.
  • LRN — Lead Round Nose – homogenní olověná střela, která je pokryta vrstvou plastu. Ten má za úkol snížit při střelbě otěr olova v hlavni
  • SCHP – střela je tvořena jedním kusem mědi (tzn. není zde dělení na jádro a plášť). Přední části je přítomná dutinka.
  • SP — Soft Point – ta část střely, která přichází do styku s hlavní je zakryta pláštěm (důvody pro toto a materiály pláště viz FMJ). V přední části zůstává ale obnažené olověné jádro, což má za následek větší měkkost této přední část než u FMJ. Tato konstrukce má několik důsledků. V porovnání s HP dochází k větší expanzi a menší penetraci (výhody a nevýhody této skutečnosti viz HP), což může být chtěné i nechtěné. Záleží na konkrétním použití. Co se týče zastavovacího efektu této střely oproti FMJ, tak rozdíl u běžně používaných nábojů do ručních zbraní se střední a nižší úsťovou rychlostí je rozdíl minimální. Velkou výhodou oproti HP je to, že velké množství pistolí je konstruováno na střelu typu FMJ a u HP mohou být problémy s nabíjením na rozdíl od SP. Existuje více variant zejména co do tvaru přední části - např. PSP.
  • XTP — Extreme Terminal Performance – střely s řízenou deformací (viz HP), které je možné použít při velkém rozsahu úsťových rychlostí (na rozdíl od většiny HP střel, kde k požadované deformaci dojde pouze při určité konkrétní úsťové rychlosti nebo pouze malých odchylkách od ní

 

 

 
 
    Projektily různé ráže

 

 

 

Rychlost projektilů některých ráží zbraní po výstřelu

Níže uvedená tabulka je pouze orientační. Úsťová rychlost střely je přímo závislá na více faktorech. Hlavními jsou váha střely, množství a druh výmetné slože (prachu) a délka hlavně. Vlivů na úsťovou rychlost je více, ale pro praxi jsou

 zanedbatelné. Pro náboj 6,5x65 RWS se uvádí 1000 m/s, 5,6 Ultra Rapid 1030 m/s, 9mm Luger subsonic 290 m/s atd.

 

 

Ráže zbraně Rychlost
vzduchovka - diabolka 4,5 mm 170 m/s
5,6 mm malorážka 220 m/s
9x19 mm (pistole) 340 m/s
12,7x99 mm (velkorážný kulomet) 800 m/s
5,56x45 mm (útočná puška Heckler & Koch G36) 920 m/s
125x1400 mm (tank) 1700 m/s

 

 

Zdroje:cs.wikipedia.org